Tasarımda özgünlük neden gerekli?

KobimNette   •  29 Mayıs 2017

Tasarımda özgünlük her zaman müşterilerimize katma değer katan ve müşteri memnuniyetini koşulsuz sağlayan önemli bir etkendir. Yapacağımız tüm tasarımlarımız (web tasarım, logo vs.) özgün olmalı, hem tasarımıyla hem de yazılımıyla sizleri sektördeki diğer firmalardan farklılaştırmalıdır.

Özgün Tasarımcı Nasıl Olmalı?

Tasarımcıyı biraz da sanatçı olarak nitelendirirken şüphesiz her ikisinde de ortak özellik olan özgünlüğü baz olarak ele alıyoruz. Özgün ve yaratıcı insanların kendine özgü bir duyma ve keşfetme tarzları vardır. Bu yerini hiçbir çalışma ve sabrın tutamayacağı bir özelliktir. Uygulamalardaki gelişmeler zaman içinde kalıcı niteliktedir. Özgün düşünmenin en önemli özelliği eğitilebilirliği kadar öğrenildikten sonra bir beceri haline gelip unutulmamasıdır.

Eski elemanların yeni bir şekilde düzenlenmesi ile yeni fikir veya nesnenin ortaya koyduğu her faaliyet özgün bir faaliyettir. Yeni oluşturulan fikir veya nesne bir problemin çözümüne hizmet etmelidir.

Genel anlamda özgünlük, geçmişteki tecrübelerin bazı değişikliklerle yeniden düzenlenmesini sağlayan, bir problemin çözümüne hizmet eden, orijinal bir çalışmayla neticelenen yeni bir fikir veya nesnenin hasıl edildiği zihni bir faaliyettir.

Peki bizden özgün ve bambaşka bir tasarım isteniyor, ne yapmalıyım? Nereden başlamalıyım?

Müşteriye Odaklan

Potansiyel bir müşteri yepyeni ve özgün bir tasarım talep ettiğinde yapacağımız ilk iş müşteriyi anlamak ve ona yoğunlaşmak olacaktır. Çünkü özgün bir tasarımın ilk kuralı, müşterinin ne istediğinden ve müşteri taleplerini bizim ne kadar anladığımızdan geçer.

Müşteri iyi ve doğru şekilde dinlemek çok çok önemlidir. Çünkü özgün tasarımın kapılarını bize müşterinin talepleri ve vereceği cevaplar açacaktır. Müşteri doğru şekilde dinlendikten ve anahtar sorulara gereken cevaplar alındıktan sonra dikkat edilecek bir diğer önemli husus ise önemsiz gibi görünen detaylar. Müşterinin iş kolu, hangi alanlarda iş yaptığı, üretim sektöründe mi yoksa hizmet sektöründe mi iş yaptığı, genel müşteri kitlesi gibi gibi göz önünde olan ama genelde göz ardı edilen değişkenler aslında kendi içlerinde tasarım özgünlüğünün şifrelerini barındırırlar.

Yukarıdaki değişkenler göz önünde bulundurularak yapılan tasarımlardan emin olun hem siz, hem de müşterileriniz son derece keyif alacaklardır. Müşteriyi dinleyerek, onların talep ve ihtiyacı doğrultusunda yaptığınız tasarımlarınız müşterileriniz tarafından çok beğenilecek ve bu durum da sizi ektra motive edecektir.

By | 2017-05-30T16:47:30+00:00 Mayıs 29th, 2017|Genel, Tasarim|